Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 12 listopada 2009 r. (nr ITPB2/436-126/09/TJ)
Z wydanej na wniosek Spółki interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług nr ITPP1/443-786/09/MN wynika, że będące przedmiotem sprzedaży budynki i budowle (wraz z nieruchomościami gruntowymi, z którymi są trwale związane), od wybudowania których upłynęło ponad 5 lat oraz ruchome środki trwałe (m.in.: maszyny i urządzenia), używane przez sprzedawcę przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, spełniają definicję towarów używanych w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy. Zatem skoro ww. składniki majątkowe zostały nabyte w ramach aportu całego przedsiębiorstwa, tj. czynności niepodlegającej przepisom ustawy o podatku od towarów i usług oraz nie ponoszono wydatków na ich ulepszenie, stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej, to przy ich sprzedaży należało zastosować zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, bowiem w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Natomiast dostawa pozostałych składników majątkowych, tj. środków trwałych, które nie zostały nabyte w ramach aportu przedsiębiorstwa oraz środków obrotowych (zapasów), przy nabyciu których sprzedawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów usług na zasadach ogólnych.
W konsekwencji uwzględniając powyższe rozstrzygnięcie oraz obowiązujące przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdzić należy, że sprzedaż budynków i budowli wraz z nieruchomościami gruntowymi, z którymi są trwale związane, podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w związku z wystąpieniem wyjątku, o którym mowa w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Natomiast sprzedaż ruchomych środków trwałych nabytych w formie aportu przedsiębiorstwa, środków obrotowych oraz środków trwałych, które nie zostały nabyte w drodze aportu, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z uwagi na wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ww. ustawy.
W świetle powyższego, w związku z opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych sprzedaży budynków i budowli, wraz z nieruchomościami gruntowymi, z którymi są trwale związane, wskazać należy, iż stosownie do art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży na kupującym. Podstawę opodatkowania, w myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c) ww. ustawy stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, a stawka podatku wynosi 2% (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a).
Źródło: Ministerstwo Finansów
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz