środa, 10 lutego 2010

Skutki kryzysu gospodarczego dla handlu światowego

PYTANIE USTNE WYMAGAJĄCE DEBATY zgodnie z art. 115 Regulaminu skierowane przez: Vital Moreira w imieniu Komisji Handlu Międzynarodowego do Komisji

Jak się wydaje, wskutek kryzysu obroty handlowe na świecie mogą spaść w 2009 r. o 10%. Utrzymywanie funkcjonowania handlu międzynarodowego ma zasadnicze znaczenie dla UE i innych krajów zorientowanych na wywóz. Pomimo zobowiązań podjętych przez grupę G20 liczba środków ograniczających i zakłócających handel przyjmowanych w odpowiedzi na kryzys wzrosła zarówno w grupie G20, jak i na świecie.

Jakie kroki zostały podjęte, aby zaradzić takim środkom? Z drugiej strony, czy kraje trzecie podjęły jakieś działania przeciwko środkom przyjętym przez UE w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego?

Istnieją dane wskazujące, że niektóre mniej dotknięte kryzysem kraje wschodzące stają się motorem wzrostu w handlu międzynarodowym. W tym przypadku przemysł UE musiałby zmienić docelowe rynki eksportowe i ewentualnie charakterystykę swoich produktów. Jaką strategię ma zamiar przyjąć Komisja z myślą o umożliwieniu przemysłowi UE zwiększenia konkurencyjności?

Światowy kryzys i wynikający z niego spadek handlu światowego pociągają za sobą wielorakie skutki dla krajów rozwijających się, w których występuje największe bezrobocie. Jakie środki dostosowawcze planuje przyjąć Komisja w stosunkach handlowych, w szczególności wobec najuboższych krajów świata?

O ile z jednej strony znaczny deficyt handlowy napędzany jest nadmiernymi wydatkami i zadłużeniem niektórych państw członkowskich, a także USA, z drugiej strony – w dużych, opartych na wywozie gospodarkach niektórych krajów wschodzących występują nadwyżki handlowe. Te przypadki deficytu handlowego przyczyniły się do leżącego u podstaw światowego kryzysu gospodarczego zachwiania globalnej równowagi. Jaką strategię zamierza realizować Komisja w swej polityce handlowej w celu złagodzenia takich globalnych dysproporcji?

Społeczne skutki kryzysu gospodarczego oraz idący za tym spadek poziomu handlu światowego niewątpliwie potrwają dłużej niż naprawa gospodarcza. Kiedy Komisja planuje przeprowadzić ocenę wpływu skutków kryzysu na miejsca pracy w Europie i krajach rozwijających się? Jaką strategię zamierza przyjąć Komisja, aby włączyć społeczny i środowiskowy wymiar handlu do międzynarodowych zasad WTO?

Źródło: Parlament Europejski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz